چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی تطبیقی مرثیه سرایی در ایران وهند

بررسی تطبیقی مرثیه سرایی در ایران وهند

محمد علی ربانی رایزن فرهنگی ایران درهند دردیدار با شوکلا ریس دانشگاه دولتی لکهنو بر برگزاری سمیناربین المللی دو روزه ای با موضوع «بررسی تطبیقی مرثیه سرایی در ایران وهند»خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در دیدار طرفین ،در خصوص همکاری های علمی وفرهنگی بحث وتبادل نظر شد .

در این دیدارشوکلا دانشگاه لکهنو را با بیش از یکصد سال قدمت و بیش از سی هزار دانشجو از دانشگاههای برتر هند خواند و خاطر نشان ساخت: به دلیل سابقه مناسبات تاریخی تمدنی ایران وهند واهمیت ایران ،مطالعات ایران و آمورش زبان فارسی  همواره در دستور کار این دانشگاه بوده و بخش زبان فارسی دانشگاه لکهنو از قدیمی ترین دپارتمان های زبان فارسی در هند بشمار می رود.

شوکلا همچنین خواستار توسعه مبادلات علمی در زمینه فن آوری وعلوم پزشگی با جمهوری اسلامی ایران شد وابراز امیدواری کرد فرصت های همکاری های علمی دانشگاهی ایران وهند بیش از پیش توسعه یابد.

ربانی رایزن فرهنگی نیز در این دیدار ،از همکاری های علمی دانشگاهی به عنوان  بستر اصلی و مهم در روابط فرهنگی ایران وهند یاد کرد ویادآورشد: برای تسهیل مناسبات وهمکاری های نخبگی و دانشگاهی ایران وهند به زودی دبیرخانه گفتگوهای فرهنگی ایران وهند با عضویت مجموعه ای از دانشگاههای دو کشور در دهلی فعال خواهد شد. وی همچنین میراث مشترک تاریخی وفرهنگی وتجربه های هند و ایران در توسعه علوم وفناوری را دو عرصه همکاری های دانشگاهی وفرهنگی خواند وابراز امیدواری کرد دانشگاه لکهنو بتواند نقش فعالی در این دبیرخانه وهمکاری ها بر عهده گیرد.

در این دیدار مقرر شدبا توجه به موقعیت تاریخی لکهنو در تاریخ تشیع در هند بویژه ترویج سنت های عزاداری ؛ سمیناربین المللی دو روزه ای با موضوع بررسی تطبیقی مرثیه سرایی در ایران وهند در این دانشگاه برگزار گردد. همچنین مقرر گردید رایزنی فرهنگی در برپایی  نشست ها و کارگاههای علمی ایران شناسی وشیعه شناسی در این دانشگاه پشتیبانی نماید .

بازدید از دپارتمان زبان فارسی دانشگاه لکهنو و دیدار با اساتید و دانشجویان زبان فارسی

در ادامه دیداراز مراکز علمی دانشگاهی شهر لکهنو ، در جمع مسیولین ،اساتید و دانشجویان دپارتمان زبان فارسی دانشگاه لکهنو حضور یافته و با اساتید و دانشجویان دکترای این دانشگاه در خصوص وضعیت آموزش زبان فارسی گفت وگو بعمل آمد. عارفین رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه لکهنو ضمن تشریح برنامه ها و نظام آموزشی زبان فارسی در این دانشگاه یادآور شد :هم اکنون 7 استاد زبان فارسی و 13 دانشجوی دکترا و 38 دانشجو در سطح فوق لیسانس در این دپارتمان مشغول به تحصیل می باشند.

وی عدم دسترسی به منابع آموزشی و کمک آموزشی فارسی و همچنین نداشتن امکان دیدار از ایران ودوره های بازآموزی برای اساتید زبان فارسی را مشکل عمده زبان فارسی در این دانشگاه خواند وابراز امیدواری کرد با حمایت رایزنی فرهنگی امکان حضور اساتید ایرانی و همچنین سفر اساتید و دانشجویان دکتری زبان فارسی به ایران جهت افزایش وتکمیل دانش و مطالعات مربوط به زبان فارسی فراهم گردد.

در این دیدار مقرر شد با هماهنگی بنیاد سعدی اقلام درخواستی تامین ودر خصوص اعزام اساتید و دانشجویان زبان فارسی به ایران نیز با مراکز دانشگاهی مربوطه مکاتبه وپی گیری لازم بعمل آید.


١٠:١٢ - 1398/09/07    /    شماره : ٧٣٩٠٣٥    /    تعداد نمایش : ١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج