جمعه ٠٩ اسفند ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش: دیدار و گفتگو با مدیر کلیسای فریدانائو برلین

در ادامه برنامه ارتباط با شخصیت‏های فرهنگی و مذهبی کشور آلمان، بویژه اشخاص تاثیرگذار در جامعه میزبان، در روز چهارشنبه 18 دیماه 98، رایزن فرهنگی کشورمان در آلمان با کشیش میشائیل وِنسل، مدیر کلیسای انجلیلی منطقه فریدنائو  برلین دیدار و گفتگو داشتند. 

در ابتدا این ملاقات رایزن فرهنگی کشورمان در آلمان با توجه به اتفاقات جاری و ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی اظهار داشت: 

حتما مطلع هستید که در روز سوم ژانویه، دولت امریکا سردار رشید کشورمان قاسم سلیمانی را ترور کرد و به شهادت رساند، این اقدام آمریکا قطعا یک اقدام تروریستی است! 

شهید سلیمانی قهرمان مردم ایران بود. فراتر از اینکه او یک فرمانده نظامی باشد، او بیشتر انسانی اخلاق مدار از جنس مردم بود که ساده زیستی، تواضع، ادب و متانتش و نوع دوستی اش او را برجسته کرده بود. 

این مرد بزرگ عمری را بی‌ادعا به تلاش برای دفاع از انسان‌های بی‌دفاع منطقه گذراند. او نماد واقعی مبارزه با گروه تروریستی داعش بود. او قهرمان ایجاد امنیت برای کل منطقه بود. آمریکا به جای رویارویی با داعش این فرمانده قهرمان را ترور می کند. 

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به سیاست های داعش مابانه رییس جمهور آمریکا عنوان داشت: ترامپ در توئیتر، ایران را به حمله به ۵۲ هدف از جمله مراکز فرهنگی و باستانی تهدید کرده است. در حالیکه می داند بر اساس منشور ملل متحد ضربه به مراکز باستانی و فرهنگی کشور‌ها، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

کشیس میشائیل ونسل ضمن تایید سخنان رایزن فرهنگی کشورمان در خصوص اقدام  آمریکا، تاکید کرد که میراث فرهنگی متعلق به جامعه جهانی است و آمریکا نمی تواند همانند داعش چنین اقدامی بکند. 

سپس وی که پیش از این به مدت شش سال به عنوان کشیش سفارت آلمان در تهران  انجام وظیفه کرده است با یادآوری خاطرات شیرین خود از اقامت در ایران، اظهار داشت: مهمترین علاقه مشترک ما گفتگوی ادیان و فهم و شناخت از یکدیگر است. 

وی در ادامه افزود: در زبانها و فرهنگ های مختلف از یک کلمه چند معنا می‏توان استنتاج کرد. در موارد بسیاری، انسانها می‏توانند با یکدیگر گفتمان داشته باشند. فهم یکدیگر در مسائل گوناگون برای ما اهمیت دارد. موارد سیاسی و اجتماعی و..... زبان مخصوص به خود را دارند. اینجا فقط مشکل ترجمه نیست، فهم از محتوای آن زبان است، ما باید شناخت از یکدیگر را بهتر کنیم.

کشیش ونسل سپس با ذکر این نکته که ما دارای دو فرهنگ متفاوت بادیدگاههای گوناگون می باشیم، افزود: تلاش من این است که با احترام به همه تفکرات، سعی کنیم در مسائل فرهنگی نگاه و خواست ملت‏ها را به یکدیگر نزدیکتر کنیم و اجرای این امور را  خیلی درگیر مباحث نظری نکنیم.

در ادامه رایزن فرهنگی ضمن تاکید بر اثرگذاری روابط فرهنگی، اظهار داشت که تعاملات میان فرهنگی می تواند نقش بسیار موثری در نزدیکی دو ملت داشته باشد. وی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز برگزار گردید، افزود: به مناسبت دویستمین سالگی دیوان غربی‌- شرقی «یوهان ولفگانگ فون گوته» که با تاثیرپذیری از اشعار حافظ شیرازی شاعر بلندآوازه ایران سروده شده است، بهانه‌ای برای برپایی هفته فرهنگی آلمان در زادگاه حافظ شد، رخدادی که از نهم تا سیزدهم آبان‌ماه جاری برپا بود و بسیار موفق و پویا برگزار گردید و در آن گروه های مختلف فرهنگی و هنری از دو کشور ایران و آلمان به ارائه برنامه های خود اقدام ورزیدند. 

وی همچنین برگزاری چند برنامه فرهنگی با مشارکت کلیسای انجیلی برلین را پیشنهاد داد. در ادامه کشیش ونسل گفت: ما می توانیم برای آلمانیهای علاقمند به فرهنگ و هنر ایران این جاذبه های فرهنگی را در چارچوب برگزاری نمایشگاه، نشست های سخنرانی و هنری عرضه کنیم. برای من همکاری متقابل مهم است. برای مثال می توانیم نمایشگاه عکس از «تاریخ مسیحیت در ایران و کلیساهای آن» به همراه نشستی پیرامون این موضوع داشته باشیم. 

موضوع «سه مغ پارسی» که شاهزادگان ایرانی بودند و بشارت ولادت عیسی مسیح علیه السلام را به جهان عرضه کردند، می تواند از دیگر موضوعات همکاریهای دو جانبه ما باشد. 

برپایی نمایشگاههای مینیاتور و خطاطی - نقاشی  و نیز اجرای نقالی شاهنامه نیز می تواند با استقبال بسیار خوب آلمانیها همراه باشد. 

از دیگر موضوعات همکاریهای فیمابین طی سالهای 2020 الی 2023 می توان  به موضوع «قصه های انجیل در قرآن»، «دانیال نبی در شوش» و یا موضوع «مقبره استر» در همدان باشد. 

در پایان این ملاقات رایزن فرهنگی کشورمان اظهار داشت: مایل هستیم تا این همکاری‏ها تداوم یابد و سالی چند برنامه فرهنگی مشترک داشته باشیم. وی همچنین از کشیش ونسل دعوت بعمل آورد که به عنوان فردی که مدت شش سال در ایران زندگی کرده است، در یکی از نشست های فرهنگی رایزنی، از تجربیات خود پیرامون جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران سخن بگوید که با موافقت کشیش ونسل روبرو گردید.


١١:٠٣ - 1398/10/23    /    شماره : ٧٤٢٧٢٤    /    تعداد نمایش : ٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج